Úplný závěr meteorologického jara byl teplotně podprůměrný. Celkově ovšem bylo meteorologické jaro teplotně normální a srážkově podnormální (hlavně díky velmi suchému březnu). Dne 1. června začalo meteorologické léto a potrvá až do 31. srpna. Jaké bude?
Pro červen modely ubraly tepla, měsíc jako celek by měl nakonec být teplotně průměrný. Čerstvý výhled amerického předpovědního centra počítá s teplotně průměrným červnem. Z hlediska srážek je tu ale jistý rozdíl – Česká republika se nachází na pomezí oblasti s očekávaným výrazně podprůměrným úhrnem srážek, který tento model počítá jižně a jihozápadě od našeho území. Je tedy poměrně nejasné, zda-li letos Medard „splní svůj plán“ nebo zůstane poněkud za očekáváním.
Pro další letní, a tedy prázdninové měsíce máme aktuálně k dispozici nejčerstvější výstupy pouze z už zmíněného amerického předpovědního centra, a ten preferuje jak teplotně nadprůměrný červenec, tak i teplotně nadprůměrný srpen. Nepůjde ovšem o nijak mimořádně nadprůměrné hodnoty. Což je v souladu s už dřívějšími výpočty ostatních modelů. Z hlediska srážek je, jako obvykle, předpovědní signál poměrně slabý, každopádně model počítá s úhrny spadlé vody v blízkosti dlouhodobého normálu.
Z celoevropského pohledu je pravděpodobné teplotně nadprůměrné léto hlavně na Pyrenejském poloostrovu, částečně i ve Francii, tedy v části kontinentu, která už má za sebou první výraznou vlnu veder. Naopak severní Evropu čeká zřejmě spíš chladnější nebo teplotně průměrné léto. Lze předpokládat, že poloha tryskového proudění, která určuje postup tlakových níží z Atlantiku, bude hlavně během prázdnin směřovat severně od Skotska nad Skandinávii. Ve střední Evropě by tak během července a srpna mělo více vody souviset s bouřkovou činností než s přechodem výraznějších front.
Zatím tedy není důvod se domnívat, že nás čeká výjimečně horké a suché léto. Na druhou stranu, pár vln veder je velmi pravděpodobných. Často se mohou střídat teplotně nadprůměrná období s těmi podprůměrnými. Tak jak je to ostatně v letošním květnu. Na závěr je ale ještě jednou nutné zdůraznit, že pro naši oblast zůstává poměrně velká nejistota v sezónních výhledech a výše uvedené prognózy je tak nutné brát s jistou dávkou opatrnosti dodává Michal Žák z Českého hydrometeorologického ústavu a David Prantl z portálu InMeteo.cz